Czy należy wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów? Pytanie powinno raczej brzmieć: jak często wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

ATX180 01


Wielu producentów samochodów zakładało dożywotnią trwałość oleju przekładniowego w automatycznych skrzyniach biegów, ale praktyka pokazała, że takie skrzynie biegów pracując bez wymiany oleju, wytrzymują krótsze przebiegi i narażone są na kosztowne awarie. W ciągu ostatnich lat widoczna jest zmiana zaleceń producentów samochodów. Obecnie najczęstszą rekomendacją jest wymiana hydraulicznego olej w automacie co 40-60 tys. km, zależnie od warunków pracy. 

W naszej ofercie mamy dla Państwa dwie metody wymiany oleju w automatycznych skrzyniach biegów:

  • Metodę statyczną (grawitacyjną) – która zapewnia wymianę około 50-60% pojemności układu
  • Metodę dynamiczną – która zapewnia wymianę do 100% pojemności układu

 

Metoda statyczna polega na spuszczenie oleju ze skrzynie biegów i uzupełnieniu ubytku nowym olejem. Stary olej pozostanie w konwerterze oraz częściowo w przewodach i chłodnicy oleju.

Metoda dynamicznej wymiany oleju zapewnia pełną wymianę w konwerterze, koszach sprzęgłowych, chłodnicy i przewodach. Proces wymiany polega na wpięciu się w obieg oleju i jego przetłoczeniu przy uruchomionym silniku i pracującej skrzyni biegów za pomocą stacji MAHLE ATX-180 FluidPRO

Do wymiany używa się większej ilości oleju (około 100% więcej od nominalnej pojemności) co pozwala na dokładne wypłukanie starego środka smarnego wraz z zanieczyszczeniami. Opcjonalne zastosowanie detergentu umożliwia dokładniejsze wypłukanie osadów i zanieczyszczeń. Baza danych udostępniona przez firmę MAHLE daje nam dostęp do fabrycznych procedur wymiany oleju w większości modeli spotykanych na naszym rynku aut.

 

Wymiana oleju w automatycznych skrzyniach biegów metodą dynamiczną, wykonywana jest w naszym serwisie Premio Auto ABC przy ul. Madalińskiego 10 w Szczecinie.

tel.: +48 91 482 58 34; +48 500 260 262, e-mail: madalinskiego@autoabc.pl